
Welcome to homeschooling
Time4Learning vs Power Homeschool®: Curriculum Features
Compare Power Homeschool and Time4Learning side-by-side! Explore key features, curriculum options, and benefits of each homeschool program to make an...
Time4Learning vs Power Homeschool®: Pros and Cons
Learn the pros and cons of using Power Homeschool® curriculum, learn how it compares to Time4Learning and which one best...
Time4Learning and IXL® Comparison
Compare Time4Learning and IXL to find the ideal homeschooling program for your child. Explore their features, pricing, benefits, and differences...
How Do I Use IXL With Time4Learning?
Learn how Time4Learning and IXL compare as supplemental homeschooling programs. Discover their features, benefits, and how each can enhance your...
Time4Learning vs IXL® Membership Costs
Compare the costs of Time4Learning and IXL to find the most affordable homeschooling program. Explore subscription pricing and value for...
Time4Learning and IXL® Curriculum Features
Compare the features of Time4Learning and IXL to find the best homeschooling program for your child. Explore interactive lessons, flexibility,...
IXL® Curriculum Pros and Cons
Discover the pros and cons of Time4Learning and IXL to determine which homeschooling program is right for your child. Compare...
Time4Learning vs Calvert®: Overview
Compare Time4Learning and Calvert Education to determine the best homeschooling option for your family. Explore key features, pricing, and flexibility...
How Do I Use Calvert® With Time4Learning?
Discover how Time4Learning and Calvert Education compare as homeschooling supplements. Learn about their features, flexibility, and how each program can...
Explore more
Lessons that grow with them
Elementary
Middle School
High School

Preschool Curriculum
$29.95 / Month
Kindergarten Curriculum
$29.95 / Month
First Grade Curriculum
$29.95 / Month
Second Grade Curriculum
$29.95 / Month
Third Grade Curriculum
$29.95 / Month
Fourth Grade Curriculum
$29.95 / Month
Fifth Grade Curriculum
$29.95 / Month
Sixth Grade Curriculum
$39.95 / Month
Seventh Grade Curriculum
$39.95 / Month
Eighth Grade Curriculum
$39.95 / Month
Ninth Grade Curriculum
$39.95 / Month
Tenth Grade Curriculum
$39.95 / Month
Eleventh Grade Curriculum
$39.95 / Month
Twelfth Grade Curriculum
$39.95 / Month